www.rottka.pl --> Informacja ofiar pogryzień

Pomorska Fundacja Rottka
KRS: 0000264192
REGON: 220298294
NIP: 585-14-26-492
80-236 Gdańsk,
Aleja Grunwaldzka 5
tel. 603 039 243
E-mail: fundacja@rottka.pl

Informacja ofiar pogryzień

Pomoc ofiarom pogryzień. Dlaczego chcemy się tym zajmować?

Po raz pierwszy pomysł zyskał konkretne rany i został opisany przez nas w projekcie konkursowym, w którym nasza fundacja wzięła udział w listopadzie 2010 roku. 
Oczywiście sam pomysł wykiełkował we mnie wcześniej, bardzo się do niego zapaliłam, gdyż problem pogryzień i bezpiecznych kontaktów z psami, zwłaszcza dotyczący dzieci był mi bardzo bliski od dawna i bardzo mnie ciekawił. 

W końcówce roku 2010 wyczytałam, ze organizowany jest konkurs „Zgłoś Projekt – Zyskaj PR”. Do konkursu zgłosiłam nasza fundację, a ze było mało czasu poprosiłam Martę o pomoc i w kilka dni, dzieląc prace na tematy i części strzeliłyśmy razem prawie 30 stronicowy projekt. 

Projekt zawierał także w części plany rozwoju fundacji na najbliższe lata. Teraz jak go przeglądam ponownie widzę, że realizujemy je krok po kroku. 

Wówczas po raz pierwszy przeniosłam moje marzenia w tym zakresie na słowo pisane i zaraziłam tym Martę. Pamiętam jak z wypiekami i do zdarcia gardła relacjonowałam zamierzenia, a Marta pochwyciła to w mig, nie musiałam zbyt wiele opowiadać, bo w tej kwestii, jak zresztą w wielu innych zgadzamy się w 100% i mamy podobne spojrzenie. 

Razem dopracowałyśmy projekt, niestety wygrali dawcy organów, był to czas, gdy silnie promowano pomoc chorym na białaczkę, dawców szpiku i na fali medialnych promocji był to temat najbardziej aktualny. Zresztą to ważny temat i nie było nam specjalnie przykro, cieszyłyśmy się, że przy pomocy naszej pracy i paru nieprzespanych nocy kolejne osoby zapoznały się z działalnością Pomorskiej Fundacji Rottka. 

Jak widać, dla nas to temat nie nowy i całkiem od dawna przemyślany. Minęły prawie 3 lata mamy rok 2013 i oto te zapisy stanęły w naszym statucie! 

W projekcie były m.in. takie fragmenty: 

--------------------------------------------------------------------------------- 

Z największą przyjemnością pracujemy z dziećmi, podczas gdy na wszelkich akcjach dorośli obserwują nasze psy z dystansem, kilkuletnie dzieci nie zachowują rezerwy i podchodzą do niekiedy większych od nich psów z ufnością, wtulając się w nie, ściskając i głaszcząc. Zawsze jesteśmy tuż obok, czuwając nad bezpieczeństwem tych relacji, tłumacząc dzieciom poszczególne zachowania, reakcje, niekiedy pokazując "sztuczki", które wzbudzają zawsze najwięcej entuzjazmu. 

Na takie prezentacje wybieramy zwykle nasze psy (wolontariuszy Fundacji), lub psy, które znamy i wiemy, że spokojnie zniosą rozdokazywany i rozradowany tłum podnieconych dzieciaków w rożnym wieku. 


I tak w trakcie kilkuletniej już pracy, zebranego sporego bagażu doświadczeń, rozwoju, wiedzy, nabyciu nowych umiejętności doszliśmy do momentu, w którym obecna działalność to dla nas za mało. Kilka lat wytężonej pracy z ogromnym zaangażowaniem, często kosztem wielu wyrzeczeń, wskazało nam dalszy kierunek naszego rozwoju, o którym wspominaliśmy w formularzu zgłoszeniowym, dlatego możemy ten fragment niemal wiernie zacytować: 


„Oprócz dotychczasowej pomocy psom, chcemy także pomagać ludziom poszkodowanym przez psy, zwłaszcza dzieciom.Jesteśmy przekonani że z profesjonalną pomocą obsługi PR udałoby nam się rozpropagować szeroko nasze działania, dzięki temu pomóc bardzo wielu osobom. Są fundacje pomagające ofiarom wypadków, chorym, nie doszukaliśmy się jednak takiej, która pomagałaby ofiarom pogryzień. ZWŁASZCZA TAKIEJ, która swoją działalność opiera w przemyślany sposób na obu fundamentach: niesieniu pomocy psom, ale także niesieniu pomocy ludziom, którzy ich ofiarą padli. 

Operacje, leki, terapia są bardzo kosztowne – my biorąc odpowiedzialność za to, co oswoiliśmy, chcemy pomóc właśnie tym ludziom. Dzieci są nam w tym wypadku najbliższe, gdyż są wobec takich ataków bezbronne, a wypadki z ich uczestnictwem są bardzo groźne, zagrażają życiu, często spowodowane są bezmyślnością czy nieuwagą dorosłych. 
Chcemy zmienić świadomość społeczeństwa, uwrażliwić je na to, że pies jest wspaniałym towarzyszem, ale nie jest niańką, że powinien w towarzystwie dzieci przebywać pod pełną kontrolą dorosłych. Powinniśmy nauczyć nasze dzieci bezpiecznych kontaktów ze zwierzętami, skoro żyją w świecie, w którym trafiają na nie na każdym kroku.” 

W tym, co zajmuje nas najbardziej, jest zapewnienie bezpieczeństwa dzieciom przebywającym w towarzystwie psów obronnych. Psów silnych fizycznie i psychicznie, dla których dziecko jest towarzyszem zabaw, członkiem stada, ale zwykle stoi w mniemaniu psa niżej w hierarchii od niego, co idąc dalej według psiego myślenia może go upoważniać do upominania dziecka, podszczypywania, dominowania nad nim. W żadnym razie odpowiedzialny opiekun nie powinien do takich zdarzeń dopuścić i zawsze mieć kontrolę nad sytuacja, a w razie potrzeby bez wahania wkraczać do akcji, zdecydowanie eliminując niepożądane zachowanie psa. W przypadku rottweilera będzie umiał to zrobić tylko człowiek świadomy swojej przewagi nad psem, panujący nad nim, wobec którego każdy rottweiler uzna swoje niższe prawa. Po raz kolejny trzeba tutaj przypomnieć o edukacji kynologicznej, gdyż zagrożeniem może być każdy pies, nie tylko ten „z listy psów niebezpiecznych”. 

Przypadki pogryzień, czy nawet tylko poturbowania dzieci przez psy są fatalne w skutkach. Z racji tego, że dziecko w tym starciu nie ma szans, gdy pies zaatakuje na poważnie, okaleczenia mogą być trwałe, a w drastycznych przypadkach prowadzić do śmierci. Analiza pogryzień wskazuje bardzo często na brak właściwej opieki nad dzieckiem, winę zwykle ponoszą dorośli ludzie, ale skutki jej odczuwalne są przede wszystkim dla dzieci, nie umiejących przewidywać w takich wypadkach skutków niektórych działań, czy tez na końcu same psy, które bez opinii behawioralnej, obserwacji zachowań psa są najczęściej usypiane, z jeszcze wyraźniejsza etykietką psa – mordercy. Jak wiele moglibyśmy wyciągnąć wniosków w obserwacji takich psów, często z normalnych warunkach łagodnych i nikomu niezagrażających i szczegółowej analizie konkretnych zdarzeń, które mogłyby zapobiec kolejnym tragediom – nad tym nikt się już nie zastanawia. Pies uśpiony, problem znika, pozostaje zająć się ranami dziecka. A te, poza tymi najbardziej widocznymi, niekiedy rozległymi pogryzieniami są dużo większe. Często ciążą dziecku brzemieniem przez całe dorosłe życie, pozostawiając niezatarte ślady i lęki w psychice, prowadząc do fobii i nadmiernego strachu przed zwierzętami, wykonywania gwałtownych i nieskoordynowanych ruchów w obecności zwierząt, co może w przyszłości ponownie prowadzić do pogryzień przez nawet najłagodniejsze osobniki psiej populacji. 

Oczywiście nie ma możliwości wyeliminowania takich zdarzeń, jednak głęboko wierzymy, że profilaktyka i edukacja w tym przypadku może znacznie obniżyć częstotliwość ich występowania, a jeśli już się zdarzą, właściwa i fachowa pomoc pozwoli pozbyć się urazów fizycznych i psychicznych, które w najdrastyczniejszych przypadkach mogą uniemożliwiać normalne funkcjonowanie w społeczeństwie, którego duża część jest miłośnikami i posiadaczami czworonogów. 

To program, który w najbliższych latach chcielibyśmy równorzędnie rozwijać wraz z działalnością dotychczas przez nas prowadzoną. W Polsce brakuje oficjalnych, rzetelnych i miarodajnych statystyk pogryzień, myślimy o tym, aby się w przyszłości tym zająć. Mamy już w tym celu w pełni skrystalizowany plan jak to zrobić, niemniej jednak nie pora teraz tego przytaczać, aby nie odbiegać zbytnio od tematu wiodącego. 

Dodatkowe zdjęcia do informacji:  » Weświetl
Źródło informacji  Pomorska Fundacja Rottka   (Link do źródła)
Data umieszczenia: 2014-01-08 15:24:54
Informację przeczytano:  1889 razy 

send mail
Wyślij informację e-mailemx
Tutaj możesz zawiadomić znajomego o ciekawej informacji, lub inną osobę, o której wiesz, że jest zainteresowana tą tematyką.
Tytuł informacji: Pomoc ofiarom pogryzień. Dlaczego chcemy się tym zajmować?
Rubryki zaznaczone (*) są wymagane

Prawa autorskie   Pomorska Fundacja Rottka ©  2007 - 2019   Ochrona danych
Online  19